• Home »
  • BMW »
  • 2017 Yeni BMW 5 Serisi Detaylı İnceleme, Teknik özellikleri (Videolu)

2017 Yeni BMW 5 Serisi Detaylı İnceleme, Teknik özellikleri (Videolu)

2017-bmw-5-serisi

 

Yeni 2017 BMW 5 Serisi Sedan tasarımı atletik görünüm, şıklık ve stil güvencesini ortaya çıkarıyor. Bu nedenle yeni model, özenle seçilmiş sportif işlemeler sedan görünümünü koruyor. “Yeni BMW 5 Serisi, her fırsatta olgun, kendine güvenle şık ve dinamik bir etki yaratacak. Resmi ve hassas tasarım mevcutluk, estetik cazibe ve işlevselliği eşit derecede birleştiriyor” Yeni otomobilin dış boyutları önceki modellerden biraz daha büyük. 4,935 m uzunluğunda Yeni BMW 5 Serisi Sedan tasarımı atletik görünüm, şıklık ve stil güvencesini ortaya koyuyor. Bu nedenle yeni model, özenle seçilmiş sportif işletme sedan olmaya devam ediyor. 36 milimetre daha uzun, altı milimetre genişlik (1,868 milimetre) ve iki milimetre uzunluğunda (1,466 milimetre) daha uzundur. Dingil mesafesi 2,975 milimetre (+7 milimetre )’dir. Ön uç: Daha çarpıcı bir yüz, standart farlar

Yeni 2017 BMW 5 Serisi , bir araca dönüşmeden önce dinamik bir figür oluşturuyor. Kısa bir ön çıkıntı ile otomobilin spor görünümünün altını çiziyor. “Yeni BMW 5 Serisi, normalde birbirinden ayrı olan iki geleneksel BMW tasarım unsurunu bir araya getiriyor: Koşu bandı geriye doğru ilerledikçe yükseliyor, gölgeden ışığa ilerliyor ve Hofmeister kinkini süpürüyor. Yolun arkasına doğru ilerlemek yerine yola devam ediyor.Bu yukarı doğru hareket, arabaya ileri bir kabarıklık kazandırıyor ve etkileyici, sersemli yüzey bunu inkar edilemez bir mücadeleyle sarsıyor “diye açıklıyor Habib.

 

2o17 Model BMW 5 Serisi Detaylı İç Dış İnceleme Videosu

 


Arka görünümüne daha az ağırlık verilmiş.
Arka ucun düşük kenarları, etkileyici ve genişlik vurgulayan tasarımı, yeni BMW 5 Serisi Sedan’ın dinamik, doğrudan kullanımına işaret ediyor. Arka farlar aracın kenarlarına derinlemesine ulaşır ve yanları ile arka uçları arasında görsel bir bağlantı oluşturur. Keskin uçlu LED çubuklar damgalı BMW “L” şeklinin ince bir şekilde yorumlanmasını ve yeni sedanın genişliğinin altını çiziyor. Arka ucun diğer tanımlayıcı elemanları, şimdi tüm model varyantlarının her iki tarafında simetrik olarak düzenlenmiş egzoz borularını içerir. Belirtilen motor ve ekipman paketine bağlı olarak, egzoz boruları dairesel, trapez veya dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır.

 

2017 Model BMW 5 Serisi Görselleri

 

 

17 renkten 20 inç boyuta kadar toplam 21 renk

Yeni BMW 5 Serisi için iki metalik olmayan ve 11 metalik renk tonunu, altı BMW Individual boya kaplamasını ve iki BMW Individual Frozen boya kaplamasının 2017 boyunca seçime gireceğini açıkladı. Müşteriler toplam 17 Farklı hafif alaşım jantlar (17 inç ila 20 inç). Orijinal BMW Aksesuarları serisi, 20 inç formatında üç tane komple tekerlek seti sunuyor.

Benzersiz görünüyor: Spor Hattı ve Lüks Hattı

BMW, BMW 5 Serisi için Sport Line ve Lüks Hat donanım paketleri sunar; müşterinin isteklerine olabildiğince yakından uyarlanmasını sağlar.

Lüks Hat, otomobilin zarif karakterini, krom böbrek ızgarası çubukları, Hava Tüketimi ve pencere kenarları gibi özelliklerle vurgular. Hata özel hafif alaşım jantlar (standart: 18-inç, isteğe bağlı: 19-inç), seçkin görünümünü vurgular. BMW logolu alüminyum kapı eşiği şeritleri Luxury Line lettering taşıyor. Kontrast dikişli deri kapaklar ve özel dekoratif kakmalar, iç mekanın üst sınıf karakterinde daha da parlak bir ışık saçıyor. Gösterge paneli Sensatec kapsamındadır.

ConnectedDrive Services aracılığıyla araba, gerçek zamanlı olarak yerleşik navigasyon haritasını güncellemek için bu bilgiyi kullanan BMW arka uçuna tespit edilen hız limitlerini iletir. Böylece, sürücüye yaklaşan kısıtlamalar hakkında iyi zamanlarda bilgi verilmesi yanı sıra, Gerçek Zamanlı Trafik Bilgileri (RTTI) aracılığıyla tehlikeler hakkında bilgi de alınır.

Araba ile araba arasındaki iletişimi temel alan tehlike önizlemesi

Birbirine bağlı BMW filosunun bir parçası olan araçlar, örneğin bir kaza, parçalanmış bir araç, yoğun sis, şiddetli yağmur veya buz gibi bir tehlike tespit ederse, bu bilgi derhal BMW arka uçuna iletilir ve Navigasyon sistemine bir tehlike önizlemesi ve yakın çevresinde bulunan araçların ekranı, bunları yaklaşmakta olan tehlikeye önceden uyarıyor.

Yan çarpışma koruması ve otomatik şerit değiştirme

Yeni BMW 5 Serisi Sedan için isteğe bağlı Driving Assist Plus emniyet paketi bir dizi yeni fonksiyona sahiptir. Bunlar arasında, sürücünün otomatik olarak üç tip durumda düzeltici direksiyon uygulayarak tehlikeleri önceden belirlemesine yardımcı olan Lane Keeping Asistanı bulunur: eğer sistem aracın yolu terk etmek üzere olduğunu tespit ederse, şoför değiştirilecekse ve şerit değiştirilecekse Bir sonraki şeritte bir aracın göz ardı edildiğinde veya yaklaşan bir araçtan dolayı tehlike tespit edildiğinde.

Şerit Gidiş Uyarısı sistemi, 70 ila 210 km / s (44 – 130 mil / saat) hızlarında çalışır. Stereo kamera, aracın şeritten saptığını tespit ederse, sürücünün pürüzsüz ve kesintisiz direksiyon müdahaleleri ile rotaya yön vermesine aktif bir şekilde yardımcı olur. Aynı hız aralığı üzerinden çalışan Şerit Değiştirme Uyarısı, sensörleri bir sonraki şeritte, örneğin sürücünün kör noktasında başka bir araç tespit ederse, aracı tekrar şerit içine yönlendirir. Son olarak, 30 ila 210 km / s arasındaki hızda çalışan Yan Çarpışma Uyarısı, bir başka araç taraftan içeri girerken görsel bir sinyal veya direksiyon simidi vasıtasıyla sürücüleri uyarır. Sistem, aracın öbür tarafında yeterli alan tespit ederse, aracı bu yönde ve dolayısıyla tehlike bölgesinden düzgün şekilde yönlendirir. Bu düzeltici direksiyon yardımı sürücüye her zaman geçersiz kılınabilir.

Lane Change Assistant, otoyollarda veya çift sırt yollarında şerit değiştirirken, konforu artıran direksiyon yardımı sunan 70 ila 180 km / s (44-112 mph) arasındaki hızda çalışabilir. Direksiyon ve şerit kumanda asistanı aktifken, Şerit Değiştirme Asistanı, yön göstergesine uzun süre basıldığında etkinleştirilebilir. Araç, daha sonra, bir sonraki şeritte mevcut bir açıklık olup olmadığını ve bu şeritte başka hiçbir aracın yüksek hızda yaklaşmadığını kontrol etmek için sensörlerini kullanır. Çıkartılması açıksa, sistem otomatik olarak şerit değiştirme manevrasına yardımcı olur.

Kaçınma yardımı: engeller etrafında kaçamak yönlendirici

Driving Assist Plus paketinde yer alan bir başka yeni fonksiyon kaçak yardım aracıdır. Sürücü yolunda aniden bir engel oluştuğu için hızlı bir şerit değiştirilmesi gerekiyorsa, 160 km / saate kadar (99 mil / saat’e kadar) hızlarda çalışan kaçak yardım gerekli kaçamak yönlendirmeyi destekler. Kaçamak manevrası sırasında daha hızlı direksiyon ve karşı direksiyon, daha az araç dengesizliği ile sonuçlanır. Bu gibi durumlarda güvenlik, standart olarak takılmış Dinamik Denge Kontrolü (DSC) ile daha da geliştirilir. Manevrayı gerçekleştirirken kaçak yardım aracı, aracın etrafında engelsiz alanın ne kadar olduğunu kontrol etmek için aracın algılayıcı sistemlerinden gelen bilgileri de kullanır. 160 km / saat’in (99 mil / saat) üzerinde hızlarda sistem gerçek direksiyon girişi sağlamaz ve bunun yerine araç istikrarını en üst düzeye çıkarmaya odaklanır.